Bebek ve Çocuk Sağlığı:
Gırtlak Kapağı İltihabı (Epiglottit) ve Belirtileri
 
Önemli noktalar

Epiglottit, hızlı ilerleyebilen ve hayatı tehdit edebilen bir septik enfeksiyondur. Eğer hasta sunumu dispne ise ciddi bir durumdan şüphelenilmelidir.
•Çocuklardaki Epiglottite’e geçmişten beri neredeyse yalnızca Haemophilus influenzae denen B tipi bakteri neden olmuştur. Hib aşısının geniş çaplı kullanımından dolayı Haemophilus epiglottite günümüzde nadirdir.
•Aşılanmamış yetişkin nüfusta, pnömokoklar, streptokok ve stafilokokların olağan neden olan organizmalar olmasına rağmen Haemophilus epiglottite mümkündür. Bağışıklığı baskılanmış hastalarda, epiglottite’ye mantarlar sebep olabilir.
•Epiglottite (resim 1 2) genelde glottis (supraglottitis) üzerindeki diğer yapıların şişmesi de dahil olmak üzere epiglot şişmesiyle karakterizedir.
•Epiglottiteli bir hasta içgüdüsel olarak oturma postürünü hesaba katacak ve şişen epiglotun aşağıya baskı yapmasını ve hava yolunu tıkamasını önlemek için öne yaslanacaktır.
•Epiglottiten şüphelenilirse, semptomlar ılımlı olsa da hasta ENT (KBB) uzmanına hemen sevk edilmelidir.◦Solunum güçlüğü ve Epiglottite’in açık göstergelerini ve semptomlarına sahip hasta hastaneye gönderilmelidir. Transfer esnasında hasta oturma postürüne uymalı, öne yaslanmalı ve bir doktorca eşlik edilmelidir. Gırtlak değerlendirmesi bir ENT uzmanına genellikle bırakılmalı, çünkü dil depresyonu, örneğin, iltihaplı gırtlağın hayatı tehdit eden bir daralmasına neden olabilir.

•Epiglottiteli dispneik bir hastanın hava yolu korunmalıdır; birinci basamak yaklaşımı endotrakeal entübasyondur. Entübasyon denenmeden önce, entübasyonun başarısız olması durumunu için bir plan yapılmalıdır. Tiroid ve krikoid kıkırdağı arasındaki boşluk palpasyonla tespit edilmelidir; Bu alan acil krikotirotomi içindir.


İşaretler ve semptomlar
•Boğaz ağrısı ve disfaji; boğazdaki ağrı, yutmayı engelleyecek kadar ciddi olabilir. En kötü vakada hasta tükürüğünü yutamadığından ağzı sulanır.
•Genelde hızlı bir şekilde çıkan yüksek ateş
•Hastalığın şiddetli seyri dispne, stridor, hızlı hastalık ilerlemesi, ağız sulanması, konuşma bozukluğu, H. influenzae bakteremi, lökositoz, tipik postüre uymaya çalışan hasta (yukarıya bkz) ve diyabet gibi altta yatan hastalıklar ile tahmin edilir.


Epiglottiteli hastanın hastaneye nakli
•Epiglottite klinik olarak teşhis edilen ciddi bir enfeksiyondur. Teşhis edildikten sonra, daha ileri tetkikler için hasta hastaneye gönderilmelidir. Epiglottite’den şüphelenilirse, venöz erişim oluşturulmalı ve hasta öne yaslanan oturma pozisyonunda ambülansla hastaneye gönderilmelidir. Bir doktor hastaya eşlik etmelidir. Bir nabız oksimetrenin oksijen doygunluğunun izlenmesi için aktarım sırasında kullanılması gerekir. Ağız, yutak ve gırtlakta herhangi bir tahriş hasta hastaneye ulaşana kadar önlenmelidir; gırtlağın muayenesi gidilen hastanedeki ENT uzmanına bırakılmalıdır.
•Nakil esnasında hava yolu tıkanması ciddileşirse:◦Bag-maske ventilasyonu aracılığıyla nefes alma desteği sağlayın
◦Bag-maske başarısız olursa küçük bir tüp kullanarak entübasyon yapın (çocuklar: çocukların küçük parmağından nispeten daha küçük, yetişkinler: boyut 5–6)
◦Entübasyondan önce entübasyonun başarısız olması durumunda ne yapılacağına ilişkin plan yapınız.◾Entübasyon başarısız olursa, acil krikotirotomi tiroid ve krikoid, kıkırdağı arasındaki boşluğa uygulanmalıdır; sadece prosedürü için kesinlikle gerekli araçlar, bir neşter ve bir çift hemostatik forsepstir.
◾Kesilecek alan önceden belirlenmelidir. Erkeklerdeki uygun alan Adem elmasının hemen altıdır (Tiroid kıkırdağının en önemli yeridir). Kadınlarda, krikoid kıkırdak genellikle boyunda hissedilen en belirgin protrüzyondur. Krikoid kıkırdak bu sebeple kadınlarda bir işaret olarak kullanılır ve acil krikotirotomi kıkırdağın hemen üzerine uygulanır. Çocuklarda gırtlak boyunda yetişkinlerden daha yukarıdadır; fark ergenlikle birlikte yok olur.


Hastanede teşhis ve tedavi
•Hastanede, CRP ve kan sayımları için örnekler alınacaktır. Yetişkin Epiglottite’ninde sonuç genellikle negatif olmasına rağmen kan kültürleri de (iki örnek) daima alınmalıdır.
•Antibiyotik tedavisi, hastanın normal böbrek fonksiyonu olması şartıylagünde 3-4 kere uygulanan 1.5 g intravenöz sefuroksimden oluşur.
•Intravenöz kortikosteroidler, etkilikleri üzerindeki bilimsel delil tutarsız olmasına rağmen verilebilir.
•Rasemik adrenalin ihtiyatlı kullanılmalıdır, çünkü iyi etkisinden sonra kötüleşme riski vardır (ribaund fenomen).
•Hastanın durumunun genel olarak izlenmesine ek olarak, hastane personeli, hastanın klinik resmini (solumada, stridorda, gırtlağın muayenesinde açık sıkıntı) ve nabız oksimetresini gözlemleyerek solunum güçlüğünün gelişmesine özel dikkat gösterecektir.
•Çeşitli çalışmalara göre, Epiglottite’li hastaların çoğunluğu ilaç tedavisi ve izleme yardımıyla iyileşir ve hastaların sadece küçük bir kısmı hava yolunu koruma amacıyla özel prosedürler gerektirecektir.


Farklı teşhisler
•Farklı teşhislerde, gırtlağı tıkayan diğer durumlar hesaba katılmalıdır, örn. bazen boyun ya da yutak bölgesinde derin enfeksiyonlarla ilintili ödem, larengeal anjio-ödem, yaralanmalar, toksik inhalasyon ve özellikle çocuklarda yabancı cisimler ve ciddi akut larenjitler.

Kaynaklar: KDTRehberi
Anahtar Kelimeler
Epiglottit
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Çocuklarda epilepsi tedavisinde ilaç kullanımı...
Epilepsinin farklı çağlarda ve farklı şekillerde görülebilen bir hastalık olduğunu söyleyen Doç. Dr....

Haberi Oku