Dolgu maddeleri ile dudak büyütme (kalınlaştırma) işlemlerinde uygulayıcının bu konudaki deneyimi kadar, uygun dolgu maddesinin seçimi de çok önemlidir.

Dudak içi artık spesifik (dudağa özel) dolgu maddeleri vardır. Bu dolgu maddelerini, dudakta kalıcılık süreleri bakımından sınıflamak mümkün olduğu gibi, kalınlaştırma ve kontur profil oluşturma amaçlı uygulanışları bakımından da sınıflandırmak mümkün olmaktadır.

Dolgu maddelerinde, kalıcılık ve kalıcı maddelerin FDA (Federal Drug Administiration) onaylı olup olmaması gibi özellikler fiyatları direkt etkileyen bir nitelik arz ettiğinden, gerek salt kalınlaştırma, gerekse profil oluşturma amaçlı uygulamalara yönelik olarak kalıcılığın niteliğine göre farklı piyasa fiyatlarında ürünlerle muhatap olmak mümkündür. Bu nedenle herhangi bir zihin karışıklığına yol açmamak, üzere işlem öncesinde hastanın farklı fiyattaki ürünlerin farklı nitelikleri konusunda bilgilendirilmesi büyük önem arz eder. Yani bu husus uygulayıcı hekim tarafından hiç atlanılmaması gereken bir süreç olarak mütalaa edilmelidir.

Bugün piyasada, 3-6, 6-12, 18-24 ve daha uzun süreli kalıcı, hatta sürekli kalıcı ve bu özelliklerinden dolayı farklı fiyat aralıklarında ürünler bulunmaktadır. Kuşkusuz fiyatları etkileyen bir başka özellik de üretici firmanın güvenirliği ve kalitesidir.

Kalınlaştırma amacı dışında, yalnız üst ya da alt dudağın bitim profiline uygulanacak kontural kalınlaştırma, uzun kalıcı dolgularla yapılabilmektedir. Bu nedenle işlem titiz bir çalışmayı gerektirdiğinden, uygulayıcı hekimin mutlaka yeterli deneyime sahip uzman bir profesyonel olması gerekir.

Bazen yanlış taleplere boyun eğmekten kaynaklanan profesyonel hatalarına, bir başka deyişle profesyoneller tarafından yapılan fakat profesyonel olmayan yaklaşımlara da rastlanmaktadır.

Üst ve alt dudak arasında 2/3 oranı vardır ki bazen bu oran dikkate alınmadan, üst ve alt dudak eşit kalınlıkta, hatta üst dudak, alt dudaktan daha kalın olarak algılanacak şekilde dolgu uygulamaları istenmekte ve ne yazık ki gerçekleştirilmektedir.

Ayrıca yine dolgu yapılarak dudağın yapısal kalınlaşmasında, dudak kenarlarına ve kıvrımlarına doğru incelme işlemi de oranlı olmalıdır. Birden kalınlığın sonlanarak bitim noktasında ince bir düz çizgi gibi devam eden dudak yapısı ile ‘’palyaço dudağı’’ nı andıran bir görünüm ortaya çıkar ki sonuç hem talepte bulunan, hem de talebi gerçekleştiren yönünden gülümsetici olmaz.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.